Jump to content

Welcome on Origins2 global!

〝 Nothing great was ever achieved without enthusiasm 〞

- Ralph Waldo Emerson

Sign in to follow this  
dRaKo

Portofolio - dRaKo

Vlad

Am rugamintea sa incetati, daca nu stiti sa acceptati si comentarii negative atunci voi inchide topicul.

Message added by Vlad

Recommended Posts

• Name: dRaKo

Description: Salut ! Am început să lucrez în Photoshop în anul 2012, din pură curiozitate. Pe vremea aia, exista un forum foarte popular, numit 4Metin (sper să nu se considere reclamă), unde îmi petreceam mult timp din zi. Pe acel forum, majoritatea userilor aveau câte un avatar și o semnătură. Văzusem câteva semnături care mi-au plăcut mult și am vrut să încerc să-mi fac și eu, după bunul plac. De la început am urmărit foarte multe tutoriale legate de Photoshop pentru că îmi doream să învăț cât mai multe și să evoluez. După ceva timp, un administrator al forumului a făcut un topic pentru recrutări de designeri (designerii erau acei membrii din staff care erau obligați să facă semnături și avatare pentru userii forumului). Am vrut să-mi încerc și eu norocul și am postat „creațiile” mele în acel topic de recrutări. Din fericire, nu am fost acceptat ca designer. De ce spun din fericire ? Pentru că faptul că am fost respins m-a ambiționat și voiam să fiu din ce în ce mai bun. După ce a trecut mai mult timp, a apărut din nou un topic pentru recrutări de designeri, unde mi-am încercat din nou norocul și până la urmă am fost acceptat ca designer (cred că asta s-a întâmplat în 2012). După aproximativ un an, am ajuns să fiu cel mai bun designer/creator de pe acel forum (nu o spun eu, au spus-o mai mulți membrii). Știu că nu e cine știe ce, dar însemna enorm pentru mine, la vremea aia.

În prezent sunt student în anul 2 la Facultatea de Arte și Design din Timișoara, secția Fotografie. Amuzant, nu ? Mie mi se pare uimitor cum dintr-o joacă, mi-am ales drumul pe care vreau să-l parcurc în viață.

Images: spacer.png      spacer.png      spacer.png      spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

„Creațiile” de mai sus sunt din 2013, dacă vreți să vedeți cu ce mă ocup acum, vă aștept pe Instagram: https://www.instagram.com/alexstefanescuu/  (sper să nu se considere reclamă).

• Like 1

• lucarile alea din 2013 mai bine le stergi ca nu-si au rostul :))) cat despre instagram, nu prea stiu ce sa zic, e diferenta intre sa prindem un cadru bun si sa-l bagam prin lightroom si un edit facut calumea, succes in continuare, vino si cu ceva edituri mai complicate.

• 6 hours ago, SLuke said:

lucarile alea din 2013 mai bine le stergi ca nu-si au rostul :))) cat despre instagram, nu prea stiu ce sa zic, e diferenta intre sa prindem un cadru bun si sa-l bagam prin lightroom si un edit facut calumea, succes in continuare, vino si cu ceva edituri mai complicate.

Fotografiile le editez pe placul meu, mai complicat nu înseamnă mai bun.

• 6 hours ago, dRaKo said:

Fotografiile le editez pe placul meu, mai complicat nu înseamnă mai bun.

Atunci nu esti mare designer, esti doar un fotograf.

• 3 hours ago, SLuke said:

Atunci nu esti mare designer, esti doar un fotograf.

Spune-mi și mie ce înseamnă designer :))

• În practică, orice persoană care creează obiecte tangibile sau intangibile, cum ar fi produsele de larg consum, procese, legi, jocuri și grafică, este denumit ca designer.

Tu daca faci 2-3 poze si le pui 2-3 efecte nu te poti numii designer, ca si tine sunt alti N oameni in lume care fac asta si se autointituleaza doar fotografi, nu designeri.

• Posted (edited)
    7 hours ago, SLuke said:

În practică, orice persoană care creează obiecte tangibile sau intangibile, cum ar fi produsele de larg consum, procese, legi, jocuri și grafică, este denumit ca designer.

Tu daca faci 2-3 poze si le pui 2-3 efecte nu te poti numii designer, ca si tine sunt alti N oameni in lume care fac asta si se autointituleaza doar fotografi, nu designeri.

Normal că sunt fotograf, am trecut de perioada aia cu texturi și c4d-uri puse pe stock-uri sau rendere luate de pe net, când făceam semnături și avatare. Se numește evoluție :))

Edited by dRaKo

• Posted (edited)

*deleted

Edited by Vlad